Haber

Japonya ve Çin Dışişleri Bakanları ‘her düzeyde yakın iletişim’ hedefliyor

Japonya ve Çin Dışişleri Bakanları, iki ülke arasındaki yakın bağların “her düzeyde” savunulması konusunda anlaştılar.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa ile Çin Dışişleri Bakanları China Gang telefonda görüştü.

Aralık 2022’de bakanlığı devralan Japon mevkidaşıyla Çin’in ilk teması olarak kayıtlara geçti. 50 dakika süren görüşmede Hayaşi, mevkidaşına başarılar diledi.

İki ülke arasında “her düzeyde yakın iletişimin sürdürülmesi” konusunda mutabık kalan Bakanlar, “yapıcı ve istikrarlı ilişkiler kurmak” için çalışma sözü verdiler.

Japon Bakan, Pekin yönetiminin Japonya çevresinde artan askeri faaliyetlerinden duyduğu kaygıyı aktardı ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın önemine vurgu yaptı.

Hayashi, 2011’deki Fukushima nükleer sızıntısının hemen ardından Çin yönetiminin Japon gıda ürünleri üzerindeki ithalat yasağının kaldırılmasını talep etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı’na göre, Bakan Çin, Japon tarafının ikili tarih ve Tayvan da dahil olmak üzere bir dizi konuda “sözlerde ve eylemlerde dikkatli hareket etmesini” umuyordu.

Bakan Çin, Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık suyun ilkbaharda okyanusa salınması planından ülkesinin endişelerini dile getirdi.

2023 yılında “1978 Barış ve Dostluk Anlaşması”nın 45. yıl dönümüne dikkat çeken Bakan Çin, ikili ilişkilerin geliştirilmesini teşvik etmeye istekli olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu