Ekonomi

MATSO Başkanı Güngör: “Asgari ücrete yapılan zam enflasyonla ezilmemeli”

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, taban fiyattaki artışı olumlu bulduklarını belirterek, “Ancak zam alım gücünü artırmaz ve yüksek enflasyon karşısında erirse 2019’a döner” dedi. kısa sürede anlamsızlaşır.”

MATSO Lideri Seydi Tahsin Güngör, taban fiyata yapılan zam oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Güngör, taban fiyattaki artışı olumlu bulduklarını belirterek, yapılan iyileştirmelerin vatandaşa olduğu kadar iş dünyasına da yansıyacağını vurguladı. Güngör, “Enflasyonu yükseltmek yerine satın alma gücü artırılmalı” diyen Güngör, “Asgari ücretteki artış girdi maliyetlerini yükseltecek. Bu da doğal olarak fiyatlara yansıyacak. Üretim girdilerindeki artış enflasyonu tetikleyecek. kayıt dışı ekonomiye ve tezgah altı üretimin önünü açacaktır. Bazı sektörlerde yüksek girdi maliyetleri ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda üretim kalitesi düşecektir” dedi.

Güngör, enflasyonla aktif bir çaba gösterilmediği takdirde zamların enflasyonun gerisinde kalacağını ve enflasyona yetişemeyeceğini söyledi. Güngör, “Üretim ekonomisi desteklenmez ve enflasyon düşürülmezse asgari ücrette yapılan iyileştirmeler çok kısa bir süre için geçerli olacaktır. Asgari ücretin iyileştirilmesi için yapılan zam girdi maliyetlerini artıracağından, Enflasyonla etkin bir şekilde mücadele edilerek üretim ekonomisi desteklenirse satın alma gücü otomatik olarak artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu