Haber

Uzaya gidecek 13 projeden biri oldu… Yerçekimsiz bir ortamda genleri ve hücreleri araştıracak

İSTANBUL (İGFA) –Milli Uzay Programı kapsamında Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’in Uluslararası Uzay İstasyonu’nda keşfedecekleri bilim projeleri belirlendi.

Uzaya gideceği açıklanan 13 projeden biri de Üsküdar Üniversitesi TRGENMER tarafından geliştirilen ‘Mesaj (Mikrogravite İlişkili Genetik) Bilim Misyonu’ oldu. Proje ile yerçekimsiz ortamdan etkilenen genlerin artık keşfedilemediği ve uzay görevlerinde hangi bağışıklık hücrelerinin yerçekiminden doğrudan etkileneceği CRISPR gen mühendisliği yöntemleriyle belirlenecek.

100. YILDA UZAYDA BİR TÜRK OLACAK

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te bir Türk astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda belirlenen projeler üzerinde araştırma yapacak. Türkiye’nin Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te uzaya gidecek ana ve yedek isim belli oldu. Buna göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaklaşık iki hafta boyunca üniversiteler ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 farklı deneyi gerçekleştirecek grubun ortasında Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever (Yedek) yer alacak.

Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında uzay yolcusu olacak iki ismin açıklanmasının ardından program kapsamında yapılacak deneyler açıklandı.

14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 13 proje üzerinde yoğunlaşacak olan Türk astronotlarının gerçekleştireceği deneylerden biri de Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulaması tarafından geliştirilen “Mesaj (Mikrogravite İlişkili Genetik) Bilim Misyonu” projesi olacak. ve Araştırma Merkezi (TRGENMER). Üsküdar Üniversitesi TRGENMER araştırmacıları tarafından ortaya atılan proje, Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülecek.

Uzaya gitmek için yapılan araştırma başvuruları, TÜBİTAK, TUA ve Axiom Space uzmanlarından oluşan bir komite tarafından değerlendirildi.

Projelerin seçiminde bilimsel katkı, maliyet, maliyet, takvim, fizibilite ve Uluslararası Uzay İstasyonu altyapılarına uygunluk gibi kriterlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu